Warsztat 2: Automatyczna zamiana bieżącego pliku na nową wersję.

AutoVer.zip
Autor: Krzysztof Pozorek
Baza w formacie MsAccess 97
99kB, 24-05-2002

AutoUpdate.zip ('cicha' zamiana wersji przy zamykaniu aplikacji)
Autor: Krzysztof Pozorek
Baza w formacie MsAccess 2000
47kB, 13-10-2004

Opis problemu:

W pracy sieciowej (mam na myśli układ, w którym plik bazy jest na serwerze, a plik programu jest na stacjach roboczych) nie rzadko zdarza się konieczność aktualizacji programu na wielu komputerach użytkowników. Czasem stacje robocze znajdują się w innych oddziałach, w innych miastach i trudno jest przeprowadzić taką aktualizację oprogramowania w sposób sprawny. Łatwo też narazić się na niezadowolenie użytkowników - zwłaszcza, gdy okaże się, że wczoraj zainstalowaną poprawkę, dzisiaj również trzeba aktualizować.

Czy można tak zaprojektować aplikację, aby przy zmianie wersji, program aktualizował się automatycznie na stacjach roboczych?

Rozwiązanie:

Tak, nasz program może się aktualizować automatycznie. Przykład AutoVer.zip przedstawia praktyczną realizację tego pomysłu. Przyznam się, że od momentu, gdy to rozwiązanie zastosowałem po raz pierwszy - trudno byłoby mi teraz się obejść bez tego mechanizmu w swoich aplikacjach sieciowych, z których korzysta wielu użytkowników.

Po przeszło dwóch latach wróciłem do tematu, czego efektem jest program UpdateVer dla Accessa 2000. Jest to wersja znacznie uproszczona i oparta na innej zasadzie. Czy ten sposób sprawdzi się tak jak jego  poprzednik?

Główne cechy nowej wersji to:

W Accessie 2000 wprowadzono AutoCompact (czyli defragmentacja przy zamknięciu), co rozwiązuje problem 'puchnięcia' plików. Teraz mamy też AutoUpdate, czyli aktualizacje pliku do nowej wersji przy zakmknięciu bazy. Mam nadzieję, że to rozwiąże problem instalacji nowej wersji bazy na komputerze użytkownika.

Krzysztof Pozorek