Warsztat 2: Jak wykryć wyjście myszki poza element, w przypadku wielu formantów.

MouseOut2k.zip
Autor: Krzysztof Pozorek
Baza w formacie MsAccess 2000
26kB, 02-12-2002
 
MouseOver2k.zip
Autor: Krzysztof Naworyta
Baza w formacie MsAccess 2000
143kB, 01-12-2002

Opis problemu:

W artykule pt. 'Detekcja wyjścia myszki poza obszar elementu' (dział Warsztat 2 na niniejszej witrynie), przestawiłem dwa sposoby wykrycia momentu wyjścia myszki poza obszar elementu. Ze względu na problemy dostosowania tych rozwiązań do obsługi wielu elementów na formularzu, postanowiłem przedstawić gotowy przykład takiego rozwiązania.

Rozwiązanie:

Przykład MouseOut2k.zip stanowi rozwiązanie przypominające pasek narzędziowy na formularzu - najechanie myszką na każdy przycisk, powoduje wyświetlenie opisu opcji. Po przesunięciu myszki poza obszar przycisku, następuje wyczyszczenie opisu. Metoda jest bardzo prosta, zwłaszcza w zderzeniu z ostrym programowaniem, zawartym w następnym przykładzie (które jednak można traktować jak tzw. 'Czarną skrzynkę' i zawrzeć w oddzielnym module).

Przykład MouseOver2k.zip radzi sobie z detekcją wyjścia myszki poza obszar elementu w zupełnie inny sposób, z wykorzystaniem zewnętrznej biblioteki dsflash.dll. Kliknij tutaj, aby przeczytać autorski opis Krzysztofa Naworyty prezentowanego programu MouseOver2k.zip. Zachęcam do zapoznania się z prezentowanym przykładem, który oprócz wymienionego tematu detekcji wyjścia myszki poza obszar elementu porusza kilka innych zagadnień, jak:

Oba powyższe przykłady bardzo się różnią, każdy może wybrać sobie odpowiedni dla siebie.