Warsztat 2: Podświetlanie bieżącego rekordu na formularzu ciągłym.

FormWar.zip
Autor: Krzysztof Pozorek
Baza w formacie MsAccess 2000
66kB, 08-09-2003

Opis problemu:

Jak wyróżnić bieżący rekord na formularzu ciągłym zmieniając tło w całym wierszu? Jak wykorzystać do tego formatowanie warunkowe w Accessie 2000?

Rozwiązanie:

Formatowanie warunkowe zostało wprowadzone do Accessa od wersji 2000 i służy właśnie do kolorowania pól na formularzach ciągłych i w arkuszach danych. Jednak zastosowanie tego mechanizmu może nie być oczywiste dla początkujących. Przygotowałem prosty przykład, który pokazuje jak zrobić to w praktyce. Przykład zawiera jedną z możliwych realizacji - zachęcam do własnych prób w celu dostosowania efektu do swoich potrzeb. (Formatowanie warunkowe wywołujemy z menu po wcześniejszym wskazaniu pola.)

Ale formatowanie warunkowe nie jest jedynym (czasem nie jest tez najlepszym) sposobem poradzenia sobie z tym omawianym zagadnieniem. Powyższy przykład zawiera także rozwiązanie bez formatowania warunkowego, które może być stosowane także w Accessie 97.

Więcej o kolorowaniu rekordów na formularzu ciągłym dla Accessa 97 (i innych wersji) można znaleźć w dziale Warsztat: Kolorowe rekordy na formularzu ciągłym

Krzysztof Pozorek