Warsztat 2: Wyświetlanie strony HTML na formularzu (bez ActiveX).

WWWForm.zip
Autor: Krzysztof Pozorek
Baza w formacie MsAccess 2000
36kB, 08-01-2004

Opis problemu:

Na stronach www obserwujemy zadziwiające efekty graficzne, których w Accesie po prostu brakuje. Nawet zwykły gif animowany nie chce sie ruszać po osadzeniu go na formularzu.

Rozwiązanie:

Skoro Access nie rozumie javascriptu, animowanych gifów i podobnych komponentów rodem ze stron www, to umieśćmy na formularzu... tę stronę z potrzebnymi elementami.

Możemy to zrobić osadzając plik HTML w kontrolce ActiveX, ale to mało ambitne... Poza tym wiadomo, że korzystanie z kontrolek ActiveX jest ryzykowne (bo po prostu na komputerze użytkownika może ich nie być, będą w złej wersji lub zostaną źle zarejestrowane) i komu kłopoty nie są miłe - ten unika ich jak ognia.

Jak osadzić stronę HTML na formularzu bez ActiveX - pokazuje przykład WWWForm.zip. Metoda wykorzystuje fakt, że w Accessie 2000 można zapisywać strony (ściślej linki do nich) dostępu do danych bezpośrednio w oknie bazy. Strona HTML użyta w programie opiera się na skrypcie Bogdana Błaszczaka (http://blatek.25.pl). Uzyskany efekt tak mi się spodobał, że zachciałem go mieć w Accessie.

Krzysztof Pozorek