Warsztat 3: Filownik, czyli... półprzezroczyste formularze.

Filownik2.zip
Autor: Krzysztof Pozorek
Baza w formacie MsAccess 2000
31kB, 31-10-2005

Problem:


Czy formularz w Accessie może być półprzezroczysty? Czyli taki, ze częściowo przenika przez niego to, co znajduje się pod spodem?

Eeee... To chyba niemożliwe.  A jednak!

Rozwiązanie:

Dziś z magicznego kapelusza wyciągniemy rzeczywiście dziwną rzecz - półprzezroczysty formularz! Czy ktoś widział coś takiego w Accessie? Jeśli nie, to niech czym prędzej otworzy program Filownik, trzymając się mocno krzesła.

A teraz kilka słów już trochę bardziej na poważnie... Tak naprawdę jest to pewnego rodzaju quasi-przezroczystość, wykorzystująca niedoskonałość naszego oka. Nie przewiduję też jakiejś niezwykłej przydatności takiego "prześwitującego" formularza. Ot, taki sobie żart dla urozmaicenia naszej aplikacji oraz wprawienia użytkowników w osłupienie. A jeśli nie użytkowników (no cóż... użytkownik to bardzo nieobliczalna osoba), to już na pewno naszych kolegów accessowców.

W powiększeniu nasz półprzezroczysty formularz wygląda tak:

Każda kratka oznacza 1 piksel. Zielone piksele pochodzą z formularza, a białe oznaczają tło, które znajduje się pod formularzem. Po prostu co drugi piksel został z formularza usunięty i tam widać tło.

Krzysztof Pozorek