Warsztat 4: Prawdziwy edytor RTF w Accessie (bez API i ActiveX).

RTF_Write.zip
Autor: Krzysztof Pozorek
Baza w formacie MsAccess 2000
(W Accessie 2007, edytor RTF jest już wbudowany w system)
499kB, 18-11-2007

Opis problemu:

Rozwiązania ze strony war407.htm "RTF Box, czyli kolorowe napisy w polu tekstowym na raporcie" tylko naśladują format RTF. Ale nie można tam kolorowego tekstu kopiować, ani edytować.

Czy w Accessie 2000, 2002, 2003 można zrobić prawdziwy edytor RTF z przybornikiem pełnym graficznych narzędzi? W dodatku taki, żeby oprócz kolorowego tekstu, pogrubień, różnych czcionek, użytkownik mógł jeszcze wstawiać... grafikę. No i jeszcze bez żadnych API, ani kontrolek ActiveX?

Rozwiązanie:

Pewnie wydaje sie to dziwne, ale odpowiedź brzmi TAK.  W dodatku jest to niezwykle proste! ;-)

Przykład RTF_Write demonstruje, jak taki edytor wykonać samemu. Słowo "wykonać" jest tu na wyrost, ponieważ ten edytor mamy już gotowy, standardowo dostępny w systemie Windows. Nie trzeba nic rejestrować, instalować - żadnego Worda, ani kontrolek ActiveX. Wystarczy czysty system operacyjny... no i oczywiście Access;-)

Na czym polega sekret? Po prostu Windows w swoim standardowym wyposażeniu mają kilka użytecznych programów, które można traktować jako część systemu operacyjnego. Jednym z nich jest Write.exe (edytor RTF), po który wystarczy tylko sięgnąć, żeby użyć go w naszej aplikacji:-) W najprostszym przypadku taka realizacja edytora RTF w Accessie nie wymaga nawet linijki kodu. Nasz przykład jest niewiele bardziej skomplikowany.

K.P.