Warsztat 4: Logowanie do Accessa na konto novellowe.

LogNovell.zip
Autor: Krzysztof Pozorek
Baza w formacie MsAccess 2000
278kB, 17-07-2008

Opis problemu:

Właściwie prawie każdy program w firmie wymaga jakiegoś logowania i autoryzacji. Tych haseł użytkownicy muszą pamiętać już tyle, że przestają już rozumieć dlaczego w tej samej firmie nie mogą mieć jednego konta autentykacji.

A gdyby tak umożliwić użytkownikom logowanie się do naszej aplikacji accessowej za pomocą ich konta novellowego? Hmmm, od dawna o tym myślałem...

Rozwiązanie:

Możemy to zrobić za pomocą biblioteki NWIDir.dll napisanej przez Novella specjalnie do tego celu :-) Jak miałoby to wyglądać - prosto, zarządzanie kontami pozostaje po stronie Novella, a użytkownik tym samym hasłem loguje się do komputera, sieci korporacyjnej i do naszego programu.  Nie musi już pamiętać wielu haseł do różnych systemów.

Dodatkową zaletą proponowanego rozwiązania jest to, że użytkownik nawet nie musi mieć na swojej stacji klienta novellowego. Wystarczy połączenie z siecią korporacyjną firmy, co jest naturalnym środowiskiem dla wielodostępnych aplikacji accessowych.

Link do bliższych informacji o tej bibliotece umieściłem poniżej. Jest tam również opis innych podobnych bibliotek, które pozwalają napisać niemal swój własny system sieciowy, logowanie to jedynie mała część ich możliwości.

http://developer.novell.com/documentation/activex_ldap/index.html.html

K.P.