Warsztat: Jak uzyskać wartości 'Z przeniesienia' w nagłówku/stopce raportu.
SumaStr.zip (stara wersja, z błędem)
Autor: Krzysztof Pozorek
Baza w formacie MsAccess 97
25kB, 26-10-2000
Royally Free
 
NowaSumaStr.zip (wersja poprawiona)
Autor: Krzysztof Pozorek
Baza w formacie MsAccess 2000
37kB, 18-11-2002
Jeśli chcesz wykorzystać przykład, zostaw informacje o autorze.

Opis problemu:

Ci co jeszcze nie próbowali uzyskać na raporcie wartości 'Z przeniesienia', pewnie się dziwią, że w ogóle jest z tym jakiś problem. Rzecz z pozoru wydaje się prosta, jednak szybko okazuje się, że Access nie rozumie żadnych funkcji typu Sum(...), Max(...) itd., użytych w stopce lub nagłówku strony.

Rozwiązanie:

Ale od czego mamy sztuczki i chwyty... Przykład NowaSumaStr.zip zawiera gotowy przepis na poradzenie sobie z tym problemem.

Niestety poprzednia wersja programu, który opublikowałem na swojej stronie już dwa lata temu zawiera błąd, dopiero nowa wersja prezentuje prawidłowe rozwiązanie. Muszę się przyznać, że miałem spore kłopoty z usunięciem błędu, który polegał na złym wyliczeniu wartości na ostatniej stronie przy szczególnym ułożeniu danych.

A wszystko, przez list pewnej absolwentki matematyki:

19-07-2002

Cześć.

 
Zajrzałam na Twoja stronę w poszukiwaniu pewnych rozwiązań.
Uczą się Accessa właściwie metoda prób i błędów i "czarowania" różnych rzeczy hobbistycznie.
Pobawiłam się przykładem przenoszenia sumy i sumowania strony. I natknęłam się na pewien problem. Pozwoliłam sobie załączyć. Jestem tak dumna, ze udało mi się jakoś być mądrzejsza od Accessa :))) ... skończyłam matematykę i uwielbiam cyferki. Zobacz w raporcie jak go wykiwałam i przyznam ze całkiem przypadkowo :).
Krotko opisze : Jeśli na ostatniej stronie raportu nie znajdzie się żadna pozycja, to suma z przeniesienia i suma strony (powinna być na ostatniej stronie 0) się nie zgadzają.
 
Miło będzie jeśli się odezwiesz :)

Pozdrawiam

Agnieszka Polowczuk
agha@telefon.gsm.pl