Warsztat: Wykonanie w Accessie skrótu z dowolnš ikonkš, katalogiem itp. - metoda 1.

Shelllnk.zip
Autor: Krzysztof Pozorek
Na podstawie: http://www.thescarms.com/VBasic/shelllnk.asp
Baza w formacie MsAccess 97
133kB, 07-09-2001
Royally Free

Opis problemu:

Prezentowany na tej stronie (pkt. 24) program Lnk.mdb pozwala jedynie tworzyć proste skróty do plików, bez możliwości określenia elementów skrótu. To duże ograniczenie, bo przede wszystkim nie pozwala określić parametrów wywołania programu, czyli np. nie można wywołać za pomocą tego skrótu bazy accessowej z opcją /repair. A przecież chcielibyśmy także mieć wpływ na ikonkę skrótu, katalog roboczy. Czy można taki skrót wykonać za pomocą Accessa, określając te wszystkie parametry?

Rozwiązanie:

Zastanawia trudność uzyskania jakichkolwiek informacji na ten temat zarówno na stronach Microsoftu, jak też przeszukując inne witryny. Także w MSDN Library nie ma słowa o skrótach w Accessie. Za to jest sporo przykładów, które dotyczą innych języków programowania. Niestety rozwiązania te nie wykorzystują funkcji API, które dość łatwo przenosi się na Accessa, tylko swoje wewnętrzne funkcje, ewentualnie wymagają instalacji dodatkowych bibliotek DLL.

Prezentowany przeze mnie przykład jest przeróbką z Visul Basica, którą udało mi się wykonać w oparciu o bibliotekę typów Shelllnk.tlb.

Przykład Shelllnk.zip pozwala zrobić skrót do pliku oraz określić:

Krzysztof Pozorek