Warsztat 3: UserForms w Accessie (moduł klasy z interfejsem, własny TreeView i inne).

UForms.zip
Autor: Krzysztof Pozorek
Baza w formacie MsAccess 2000
196kB, 26-01-2004

Opis problemu:

Z Excela, Worda i innych aplikacji Office'owych znamy UserForms, dostępne w projekcje VBA. W Accessie jednak... jakoś nie widać tych komponentów.

Czy programiści w Microsoft wyłączyli UserForms z projektu VBA w Accessie?

Rozwiązanie:

Nie, nie wyłączyli. Tylko trochę ukryli... Kliknęli prawym przyciskiem na pasku narzędziowym i wybrali dostosuj, a następnie wyrzucili polecenie UserForms z menu domyślnego modułu.

Jednak w Accessie to co usunięte z menu - można tam na powrót umieścić, tą samą metodą. Pomysł przedstawił Krzysztof Czuryło tutaj w rozmowie z Marcinem Migą, który opisał swój "szalony" pomysł wykorzystania UserForms do zabezpieczenia bazy.

Jakie możliwości dają nam UserForms? No, to już zależy od naszej pomysłowości. Program UForms.zip zawiera kilka przykładów wykorzystujących UserForms. Znajdziemy tam między innymi:

Chętnie umieszczę na stronie Wasze eksperymenty z UserForms, efekty, których nie można uzyskać na zwykłych formularzach. Wydaje się, że UserForms zostały uznane za niepotrzebne w Accessie, mamy przecież kolekcję Forms, ale czasem na pewno warto o nich pamiętać.

Krzysztof Pozorek